БЪЛГАРСКИ

“Постигане на Образование 5.0 чрез допълнително обучение на учители за надграждане на зелени и дигитални компетенции на ученици с увреждания и специални образователни потребности чрез интегриран подход на феномено-базирано обучение”
Начало: 01.11.2024г
Продължителност: 30 месеца
Партньорства между организации и институции – KA220 в сектор “Висше образование”
Финансиран от Европейската комисия по програма “Еразъм+”
КОНЦЕПЦИЯ и ЦЕЛИ
С този проект нашият консорциум би искал да допринесе за по-нататъшните иновации в методите на обучение в системата на училищното образование и предоставянето на феномено-базирано обучение в България и Испания като част от постигане на целите на Образование 5.0.
Планираме да създадем допълнителен курс за обучение на учители, организиран от висши учебни заведения и доставчици на квалификационни курсове, въз основа на който те ще могат да обърнат специално внимание на надграждането на зелени умения и дигитални компетенции на ученици с увреждания, със специални образователни потребности и такива, които срещат затруднения в обучението. Феномено-базираните дидактични материали ще бъдат свързани с изменението на климата и действията на учениците към опазване на околната среда, комбинирайки съдържание и теми от училищни предмети като природни науки, география, математика, история в една концепция за феномен. По този начин ще бъдат затвърдени в практиката и междупредметните връзки.

Концепцията, базирана на феномен, съществува в образованието във Финландия и Карелия UAS ще предостави своето ноу-хау и практики на партньорите в България и Испания. Вместо пасивно изучаване на абстрактни или несвързани понятия, обучението, основано на феномени и явления, представя проблеми от реалния живот и изисква от обучаемите активно да откриват знанията и уменията, необходими за разрешаването им. Доста често учащите се обучават на теориите и концепциите на различни предмети, но след това не могат да направят връзките между тях и как се свързват с реалния живот. С други думи, ученето ще има смисъл и контекст.
Феномено-базираното обучение ще осигури по-смислено учебно изживяване чрез активно ангажиране на обучаемите да решават проблеми, които имат контекст от реалния свят. Също така ще помогне на обучаемите със специални образователни потребности да направят връзки между различни дисциплини, следователно ще доведе до избягване на отпадането от училище и ще повиши нивото на академична реализация от всички ученици, включително тези с увреждания. С този подход на преподаване учениците се включват в учене, което има по-конкретен контекст към проблеми от реалния живот и ще прилагат знания и умения от различни предмети и развиват важни умения като комуникация, критично мислене, решаване на проблеми и работа в екип.
ЦЕЛИ:
- Да се повиши квалификацията на настоящи и бъдещи учители чрез използване на концепция за обучение, базирано на феномени (създадена във Финландия) за придобиване на зелени и дигитални умения от ученици със СОП в България и Испания.
- Да подготви учителите за това как да преподават проблеми от реалния свят като изменението на климата в активна учебна среда, използвайки различни методи и подходи.
- Да се даде възможност за по-добро разбиране на знанията за изменението на климата от различни предмети: наука, география, математика, биология от ученици със СОП.

ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:
Следните резултати от проекта ще бъдат разработени и тествани в България и Испания:
Резултат 1. Наръчник за учители относно концепцията за феномено-базирано обучение
Предварителна карта на съдържанието включва:
- Въведение в уменията на 21 век в училищното образование
- Съдържание срещу умения
- Стара срещу нова педагогика – учене, основано на феномени
- Учебна програма по изменение на климата и опазване на околната среда – единици резултати от учене
- Разбиране за разликата между обучение, базирано на проекти и феномени
- Еволюция на феномено-базирано обучение: процес и резултат
- Реалност срещу митове
- Оценяване на учебния процес
- Казуси и примери
- Адаптиране на обучението, основано на феномени в национален контекст
- Проектиране на дидактичен план базиран на феномено-базирано обучение
Резултат 2. Подкрепящ онлайн курс, включващ механизъм за самооценка за придобиване на зелени и дигитални компетенции по отношение на изменението на климата чрез обучение, базирано на феномени за ученици с леки увреждания и специални образователни потребности
Ще се съсредоточим върху следните ключови аспекти:
- Изменението на климата и как можем да смекчим глобалното затопляне
- Разберете какво е изменението на климата и как можем да го смекчим
- Ролята на науката, географията, математиката, историята върху това явление
- Еко-социалният подход
- Дейности по практическо изпълнение
Резултат 3. Електронна обучителна платформа за улесняване на процеса на дистанционно феномено-базирано обучение
Платформата за електронно обучение ще се използва от учителите в часовете им с ученици със специални образователни потребности. Там те ще имат достъп до Р1 и Р2, както и до последваща оценка на проучването за удовлетвореността на учителите и механизъм за самооценка от ученици при придобиване на зелени компетенции.
Може да посетите платформата на адрес: https://course.teach-phen.eu/ (имайте предвид, че обучителните материали ще бъдат налични в началото на 2026 година)
Резултат 4. Обучителни дейности за учители и ученици със СОП на базата на R1 и R2
През пролетта на 2026 г. планираме да стартираме организирането на обучителни дейности за общо 50 учители в България и Испания (по 25 във всяка държава) и следователно тези учители ще провеждат обучителни дейности за ученици с леки увреждания и СОП чрез поредица от семинари за хибридно обучение, където 30 ученици с леки увреждания ще бъдат включени.
Резултат 5. Дисеминация (разпространение) и прилагане в практиката
Проектът ще бъде разпространен по време на национални и европейски събития. Вижте нашата страница „Latest News“ за повече информация.
Резултат 6: Национални събития за разпространение на резултатите на проекта
През март 2027 г. ще бъдат организирани специални национални мултипликационни събития в България, Испания и Финландия с цел широко популяризиране на резултатите от проекта и представяне на резултатите от пилотната фаза на изпълнение. Следвайте ни тук и в социалните медии за новини.
За контакти с българските партньори: info@inclusionteam.org

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.